Seest tuleb üks tants

Taas on maa ome ringi ümber päikese ära teinud ning kätte on taas jõudnud kauaoodatud Viljandi Pärimusmuusika Festival. Veel enne kui alustan kontserdite või elamuste kirjeldamist sooviksin tänada pakutud võimalust sel aastal ka kontserditest osa võtta ning näha ära ka lõpuks kaua oodatud esinejad.

Enne veel kõike muud kirjutama hakkamist sooviksin ära märkida Folgil esimest korda tutvustatud Tantsulava. Väga hea idee peab mainima. Just see tõi festivali esimestel tundidel kokku vanemaid ja nooremaid nautimaks ilusat ilma ning Leedu ja Vene rahvatantse.

Vene rahvatantsu workshow.


Vene Rahvatantsu workshop (1)

Veel enne kui mulle pakuti võimalus siin kontserditel oma nägu näidata jäi mulle silma Alpin Ramblaz (Austria), kelle ühe liikmega ma vist eelmine aasta folgil ühe joogi taga ning ühte seltskonda sattusin. Ta tundus nii muhe ning meeldiv inimene, et kui ma tänavu aasta teada sain, et tegu on ka esinejaga siis paratamatult põles minus soov teda ka esinemas näha.

Alpin Ramblaz, Kaevumäel

Nii siis võtsingi ma esimese kontserdina endale läbi elamiseks just selle grupi oma. Ma jõudsin sinna kohale oma pool tundi enne kontserdi algust ning heliproovi oli täies hoos. Kõlasid meeldivad torupilli ning viiuli helid. Kirjeldamatu tunne oli siis kui kõndisin kaevumäelt Viljandi järve poole ning taustaks oli kõlamas meeldiv torupilli viis. Korraks tundus kogu olukord väga sürreaalne ning ma jäin paariks hetkeks enda ümbrust kaema. Kaunis on see loodus siin Viljandimaal, mis aga koos vastava viisiga meenutasid kergelt Šotimaad. Tean, et see kõlab veidi absurdselt kuid sellegi poolest võttis selline tunne minu üle võimust.

Alpin 'Eesti Fiddle Fusion' Ramblaz, Kaevumäel

Ainuke faktor mille üle vist vinguks ning natuke viriseks oli liigne palavus. Miks? Just seetõttu, et esinejatel jäi liigse kuumuse tõttu üks kindel lugu esitamata. Algus tõotas palju, kuid kahjuks juhtus torupilli mängija muusikariistaga midagi veidrat nii, et ära see jäi. Selle asemel toodi lavale aga Eesti noormehed ning neiud, kes saatsid neid läbi kogu ülejäänud kontserdi. Vaid akustiline bass jäi natuke üle peksma ning raputas seest rohkem kui tavaline trumm.

Üks vein ning mõni suits hiljem avastasin end Ilgi (Latvia) kontserdilt. See bänd ületas mitme kordselt eelmist seda nii helilise kui showlise poole pealt. Eks ligi 29. aastase ajaloo juures on nad saanud oma mängimis ning esinemisoskust saanud korralikult lihvida. Samuti väärib ära mainimist üks esinejatest, kes oli oma käte all saanud mängima kolm mitte just kõige lihtsamini õpitavat pilli – Akordion, Kannel ning Torupill. Kõik koos aga vaimustava trummariga andis bändi helipildile värvi juurde ning paratamatult tekkis tahtmine lava ette koos teistega tantsu lööma minna. See jäi küll ära aga samas on folk veel pikk ning minu teed siin on veel teadmata. Peale selle – kergelt meenutas see grupp ka Skandinavian Music Group’i (Olgugi, et polnud bandzot).

Ilgi Kirsimäel

Olengi laisk ning jäi oma kava koostamata ning vastavad intervjuud planeerimata. Kui hästi läheb ning keegi vastu on nõus tulema, siis ehk saan ka siia mõne ilusa kirja kuid seda näitab tulevik.

Nagu seegi aasta ei puudunud folgilt ka tänavaesinejad, kes oma esinemisega muutsid ka kontserdivälise õhkkonna väga meeldivaks. Kui nüüd see arvuti siin lubab saan ehk lisada ka mõned värvikad pildid tänaselt päevalt. Kahjuks pole ei oma isikliku fotoaparaati ega fotograafi seega peate leppima vaid mobiiliga tehtud piltidega (KUI need saab üles laetud.

Tänavamuusikud (1)

Tänavamuusikud (2)

Igatahes ootab mind veel tänavu ees Tsuumi Sound System, Vägilased ja ÖÖülikool.
Kohtumiseni homseni ning kui te pole veel Folgil või pole kavatsenud veel siia tulla siis tulge kindlalt. Teha on siin palju ka ilma passita.

Tagged ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s